Termostatické hlavice pomohou ušetřit za teplo.

 
Stávající topný systém lze většinou účinně regulovat pomocí instalace termostatických hlavic na jednotlivé radiátory. Tyto hlavice se vyrábějí v různém provedení – od jednoduchých manuálníchaž po nejmodernější digitální termostatické hlavice, které nabízejí celou řadu různých funkcí a mohou společně s centrálním ovládacím prvkem tvořit jeden inteligentní celek.
 
Jednoduché manuální termostatické hlavice pomohou za vytápění výrazně ušetřit.
 
Platí, že i ty nejjednodušší termostatické hlavice mohou při správném používání přinést výrazné úspory (až 30 %). Je však třeba počítat s tím, že bude nutné na každou změnu teplotního režimu místnosti myslet. Výhodné je tedy právě spojení s prostorovým digitálním termostatem v referenční místnosti, který pomůže fungování topné soustavy alespoň částečně zautomatizovat. V místnosti s termostatem se termostatické hlavice instalovat nesmí, protože by se obě zařízení navzájem ovlivňovala.
 
Komfortnější regulaci topného systému přinesou digitální termostatické hlavice, které lze nastavit podle požadovaného teplotního režimu místností. Nemusíme tedy myslet na neustálé nastavování, protože hlavice si vše pamatuje za nás. Tyto hlavice jsou vybaveny displejem a některé je možné řídit pomocí dálkového ovládání. Existují také hlavice, ke kterým lze připojit USB kabel a nahrát požadované nastavení, které si předtím naprogramujeme v počítači. Termostatické hlavice mohou disponovat také dalšími funkcemi jako je např. rozpoznání otevřeného okna, kdy se automaticky uzavřou, aby zabránily plýtvání teplem při otevřeném okně. Termostatické hlavice mohou mítteplotní čidlo přímo zabudované uvnitř, nebo se mohou řídit externím čidlem. U kvalitních výrobků by obě varianty měly být dostatečně funkční, v některých případech bývá ale upřednostňováno vnější čidlo.
 
Digitální termostatické hlavice nabízejí spoustu užitečných funkcí.
 
Před instalací termostatických ventilů je však třeba dobře zvážit všechny parametry danéhotopného systému, protože při neodborné montáži se může následně objevit celá řada komplikací. Pro bezchybnou funkci termostatických ventilů je nutné zajistit přibližně konstantní tlak v topném okruhu. Při uzavření ventilů může začít v celém systému stoupat tlak, čož vede ke "klepání" ventilů způsobeném přetlačením pružiny ventilu a vniknutím topné vody do radiátoru. Tím se částečně ztrácí regulační funkce ventilů a navíc dochází k velmi nepříjemným akustickým projevům. Problémy se zvýšeným tlakem v soustavě mohou způsobit i havárii.
 
 
Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj 20 – 22 °C
Dětský pokoj 20 – 21 °C
Ložnice 18 – 20 °C
Koupelna 22 – 24 °C
Chodba 17 – 19 °C
 
 

 

Kontaktujte nás